Znásilnený Štúr

Autor: Eva Janeková | 11.3.2016 o 6:30 | Karma článku: 4,81 | Prečítané:  1053x

Ľudovít Štúr - spisovateľ, politik, básik...ten ktorý bojoval za náš krásny spisovný jazyk, ten koho sme nosili v peňaženkách a vreckách na ešte nezabudnutej päťstokorunáčke. Ten, ktorý sa nedávno obrátil v hrobe.

Naše deti sa o tejto veľkej osobnosti našich dejín učia v školách, tak ako sme sa učili my a budú sa učiť aj ďalšie generácie. Veľký človek - veľké činy. Už ako dieťa bol bystrý, húževnatý, zaujímal ho svet Slovanov. Počas štúdia na bratislavskom lýceu založil spolu so študentami v roku 1829 samovzdelávací spolok Spoločnosť česko-slovenskú. K hlavným úlohám Spoločnosti patrilo aktívne sa vzdelávať v rodnej reči, cvičiť sa v gramatike, písať literárne práce a študovať dejiny slovanských národov.

V roku 1843 oboznámil Ľudovít svojich blízkych priateľov s myšlienkou spojiť Slovákov jednotným spisovným jazykom. Za základ vybral stredoslovenské nárečie najmä pre jeho rozšírenosť, pôvodnosť a zrozumiteľnosť. 

11. júla 1843 sa Štúr, Hurban a Hodža stretli na Hurbanovej fare v Hlbokom, kde sa dohodli na postupe pri zavedení slovnského jazyka do praxe. 17. júla navštívili na Jána Hollého, ktorého ako významného predstaviteľa bernolákovčiny prvého oboznámili so svojím zámerom. Tak vzikol náš jazyk. 

Ľudovít zomrel v roku 1856 ako 40 ročný.

A v roku 2016 ho spoločnosť Volkswagen použila do svojej reklamy na nový model Golf. Som zhnusená, naozaj sa nedala použiť spokojná rodinka na výlete alebo niečo iné? Čokoľvek iné a nie taká osobnosť ako je Ľudovít Štúr. Zhrozená nad tým, čo som práve videla v telke, neschopná reakcie, chcem ísť do Modry, položiť na jeho hrob kvet a povedať: "Odpusťte."

Teším sa na Golf Jesus.

 

„My chytili sme sa do služby ducha a preto prejsť musíme cestu života tŕnistú.“  Štúr

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Štátne IC vlaky začali opäť jazdiť. V čom sú iné?

Štátna Železničná spoločnosť Slovensko sľubuje, že jej najrýchlejšie vlaky z Bratislavy do Košíc za štyri hodiny a 42 minút.

KOMENTÁRE

Smer je v jednoSmerke. Ako Mečiarov valec či kôl v plote

Fico sa k realite postavil chrbtom. Zahral sa na kôl v plote.

SVET

Útok pri istanbulskom štadióne neprežilo 38 ľudí

K útoku sa nikto neprihlásil, stopy majú ukazovať na Kurdskú robotnícku stranu.


Už ste čítali?